Právnická fakulta Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici

Online seriál POVSTAŇTE, SÚD PRICHÁDZA!

Právnická fakulta Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Vás pozýva na online sériu súdnych procesov, ktoré otriasli dejinami Československa naprieč 20. storočím s názvom "POVSTAŇTE, SÚD PRICHÁDZA!".

Jednotlivé prípady nám priblíži JUDr. Alexandra Letková, PhD., ktorá vyštudovala právo na Právnickej fakulte UK v Bratislave. Následne pokračovala doktorandským štúdiom v odbore Teória a dejiny štátu práva. Aktuálne pôsobí ako odborná asistentka na Katedre dejín štátu a práva, na Právnickej fakulte UMB v Banskej Bystrici. Vo svojej vedeckej aj pedagogickej činnosti sa zameriava predovšetkým na dejiny trestného práva, obzvlášť v povojnovom období a v 50. rokoch 20. storočia, a to z pohľadu právnej histórie, právnej teórie a pridružených podmnožín (historická pamäť sociálny konštruktivizmus).

10. časť - Milada Horáková vs. Ludmila Brožová 

9. časť - Nacistickí zločinci včera a dnes

Prednáška bude venovaná problematike lovcov nacistov. Priblížime si kľúčové procesy s „ulovenými“ nacistami vo svete a taktiež sa bližšie pozrieme na prípad nájdeného nacistu Lászlóa Csatáryho, ktorý pôsobil na území Slovenska. Má vôbec zmysel, chytať nacistov niekoľko desaťročí po vojne?

8. časť - Kauza Cervanová

V 70. rokoch minulého storočia otriasla Československom vražda mladej medičky Ľudmily Cervanovej, ktorá dodnes otvára množstvo otázok. Uniesli, znásilnili a zavraždili Cervanovú skutočne odsúdení muži? Je prípad kontroverzný aj z pohľadu práva alebo len z pohľadu spoločnosti?

7. časť - Československý Robespierre

Mašinéria politických procesov v 50. rokoch pohltila aj svojich vlastných tvorcov, ktorí boli v štrnásťčlennej skupine, na čele s Rudolfom Slánskym, odsúdení ako trockisticko revizionistickí, titoistickí a buržoázno-nacionalistickí zradcovia, vo väčšine na trest smrti. Ako a kde vznikli monsterprocesy? Ako pôsobili na ľudí? Môžeme Rudolfa Slánskeho označiť za obeť?

6. časť - Jozef Tiso - martýr alebo zradca?

Prednáška je venovaná súdnemu procesu s Jozefom Tisom pred Národným súdom v Bratislave. Skutočne si zvolil Tiso cestu menšieho zla? Oľutoval svoje úradné rozhodnutia pred súdom? Prečo dodnes táto téma polarizuje spoločnosť? Budeme hľadať odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky, späté s jeho retribučným procesom.

5. časť - (Samo)vražda Jana Masaryka

V súvislosti so smrťou diplomata, ministra zahraničných vecí a v neposlednom rade syna prvého prezidenta Československej republiky Jana Masaryka, sa dodnes otvára množstvo diskusií, ktoré častokrát vedú k rôznym až konšpiračným záverom. V prednáške si spomenieme niekoľko hypotéz, týkajúcich sa nielen samotnej smrti, ale aj možných vinníkov.

4. časť - Černovská masakra

Prednáška je venovaná Andrejovi Hlinkovi a jeho pôsobeniu ako národovca v Uhorsku, na prelome storočí. Hlinka stál pred súdom, pričom bol aj odsúdený, hneď niekoľko krát. Azda najznámejší súdny proces spájaný s jeho menom je tzv. Černovský proces, ktorý bol vyústením černovskej masakry. Paradoxom je, že tragických udalostí sa nezúčastnil, no napriek tomu bol považovaný za hlavného vinníka.

3. časť - Prečo sme Baťovcom nevrátili Bojnický zámok?

Prednáška je venovaná súdnemu procesu s Janom Antonínom Baťom pred Národným súdom v Prahe. V nedávnej minulosti prišlo niekoľkokrát k obnove jeho retribučného konania, prostredníctvom ktorých sa jeho príbuzní pokúšali získať späť jeho majetky. Komu bolo ukrivdené? Bol Baťa skutočný zločinec alebo išlo o politický proces?

2. časť - Trestnosť homosexuality

Homosexualita ako taká, nezakladala protiprávne konanie, až jej prejavy v podobe smilstva. Ako však bolo možné, niečo také dokázať? Záležalo na pohlaví? Patrila Československá republika k liberálnym alebo konzervatívnym krajinám? Na prednáške si ukážeme niekoľko prípadov stíhania homosexuálov v Československu a porovnáme vývoj inštitútov spätých s touto problematikou v okolitých krajinách.

1. časť - Operácia Anthropoid

Prednáška je venovaná okolnostiam súvisiacim s útokom na Reinharda Heydricha s krycím názvom operácia Antropoid. Okrem hrdinov domáceho a zahraničného odboja, neslávne preslávila aj výsadkárov „Judášov“ a to Karla Čurdu a Viliama Gerika, ktorí boli po vojne odsúdení na trest smrti obesením. Vzhľadom k tomu, že téma bola pred nedávnom (opäť) sfilmovaná, na prednáške upozorníme aj na historické nezrovnalosti filmu.


Právnická fakulta Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici