Právnická fakulta Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici

26.04.2023 - Pracovný čas a formy jeho rozvrhovania - 2. časť

Termín konania: 26. apríla 2023 (od 9,00 – 12,00 hod.)

Miesto konania: online prostredníctvom platformy MS Teams

Cena: 45,- eur s DPH (v cene je poskytnutie študijného materiálu a prezentácie pre účastníkov vzdelávania)

Lektori: doc. JUDr. Marek Švec, PhD., LL.M.
JUDr. Simona Dušeková Schuszteková, PhD., LL.M.

Tento modul poskytne účastníkom možnosť osvojenia si základných teoretických, ale najmä praktických vedomostí z problematiky pracovného času, predovšetkým jeho vymedzenia a  zákonom prípustného rozsahu, rozvrhovania pracovného času rovnomerným a nerovnomerným spôsobom s odkazom na dodržanie minimálneho nepretržitého odpočinku v rámci príslušného kalendárneho dňa, resp. v týždni, identifikácie práce nadčas, pracovnej pohotovosti a prestávok v práci.

Vzdelávanie sa rovnako zameria na úpravu pracovného času v pracovnej zmluve, interných dokumentoch zamestnávateľa, či kolektívnej zmluve. Vzdelávania sprehľadní objasnenie rôznych modelov výstavby nepretržitého odpočinku s dôrazom na potreby zamestnávateľa, zavedenie pružného pracovného času ako aj vhodnú úpravu pracovného času na základe požiadavky zamestnanca. Osobitne zdôraznená bude problematika určovania pracovného času počas realizácie pracovnej cesty a participácia zástupcov zamestnancov v oblasti pracovného času (schvaľovanie zmenových kalendárov a ich zmena).

Pozornosť bude venovaná aj problematike nerovnomerného rozvrhnutia pracovného času s primárnym zameraním na zavedenie, praktické používanie inštitútu konta pracovného času s jeho vzájomným prepojením s problematikou výpočtu priemerného zárobku zamestnancov, identifikácie práce nadčas, zmenovými kalendármi, čerpanie dovolenky, stanovením vyrovnávacieho obdobia a jeho diferenciáciou od doby trvania dohody o konte pracovného času, výpočet mzdy zamestnanca,  vymedzením vážnych prevádzkových dôvodov, osobitnými pracovnými podmienkami vybraných kategórii zamestnancov, prác v kategórii 3. a 4. rizika.

Počas celého vzdelávania majú účastníci možnosť diskusie a individuálneho riešenia ich konkrétnych problémov s lektorom.

Program

- osvojenie si základných teoretických i praktických poznatkov z oblasti právnej úpravy pracovného času a doby odpočinku medzi dvoma zmenami

- základná orientácia na najčastejšie chyby v praxi zo strany zamestnávateľov

- rovnomerné rozvrhovanie pracovného času

- nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času podľa § 87 Zákonníka práce vrátane potreby participácie zástupcov zamestnancov (§ 12 Zákonníka práce)

- pružný pracovný čas (jeho zavedenie, prevádzkový a voliteľný pracovný čas),

- prestávky v práci (prestávka na odpočinok a jedenie, bezpečnostné prestávky, prestávky v zmysle § 90 ods. 10 Zákonníka práce)

- nepretržitý denný odpočinok, nepretržitý odpočinok v týždni (4 modely)

- pracovná pohotovosť, práca nadčas, nočná práca, náhrada za stratu času

- legislatívna úprava konta pracovného času - § 87a Zákonníka práce

- dohoda o konte pracovného času a jej podstatné náležitosti (forma, zmluvné strany) - samostatná dohoda alebo súčasť kolektívnej zmluvy

- doba trvania dohody o konte pracovného času a stanovenie vyrovnávacieho obdobia pre kumuláciu hodín do konta pracovného času

- rozvrhovanie pracovného času v konte pracovného času, zmenové kalendáre a § 90 ods. 9 Zákonníka práce

- práca nadčas v konte pracovného času, prekážky v práci v konte pracovného času

- vysporiadanie kladného a záporného účtu v konte pracovného času, reťazenie kont pracovného času a možnosť ich začatia s negatívnym saldom

- možné aplikačné problémy konta pracovného času (osobitné kategórie zamestnancov - tehotné ženy, osamelých zamestnancov)

- výpočet priemerného zárobku zamestnanca a jeho špecifiká pri konte pracovného časuvýkon rizikovej práce a práca nadčas práce v konte pracovného času

- vážne prevádzkové dôvody v kontexte § 142 ods. 3 Zákonníka práce 

Prihlásenie sa:        

▪ pre prihlásenie sa na webinár je potrebné vyplniť prihlášku, ktorá sa nachádza v prílohách a spolu s potvrdením o zaplatení poplatku ju zaslať na e-mailovú adresu - debora.kianekova@umb.sk


Profil lektorov:

▪ doc. JUDr. Marek Švec, PhD., LL.M.

Marek Švec pôsobí ako docent na Právnickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, ďalej ako advokát, generálny tajomník a súčasne člen Predsedníctva Labour Law Association/Asociácia pracovného práva. Vyštudoval Právnickú fakultu Trnavskej univerzity v Trnave. Doktorandské štúdium a následné habilitačné konanie absolvoval vo vednom odbore pracovné právo na Právnickej fakulte Trnavskej univerzite v Trnave. Rovnako je absolventom postgraduálneho štúdia Business Legal Relations na International School of Management. Pôsobil ako podpredseda poradnej Komisie ministra práce pre rozširovanie záväznosti kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa a člen tripartitnej komisie pre prípravu novely zákona č. 2/1991 Zb. o kolektívnom vyjednávaní v znení neskorších predpisov, pričom sa podieľal aj na príprave ďalších noviel pracovnoprávnych predpisov (napríklad Zákonníka práce, zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov). V súčasnosti je vedený ako sprostredkovateľ a rozhodca kolektívneho vyjednávania v zozname Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR na roky 2019 – 2021. Popri profesijnej činnosti je publikačne činný, je autorom a spoluautorom značného množstva vedeckých prác z oblasti pracovného práva a personálneho manažmentu, či ochrany osobných údajov. Je spoluautorom Komentára k zákonu o kolektívnom vyjednávaní z vydavateľstva Wolters Kluwer, spoluautorom Navigátora ASPI ku kolektívnemu vyjednávaniu a kompetenciám zástupcov zamestnancov v rámci ASPI alebo vzorov pracovnoprávnych dokumentov v rámci systému ASPI a garantom nového portálu www.pracovnepravo.sk určeného personalistom. Ďalej pôsobí ako tajomník Vedeckej rady vydavateľstva Wolters Kluwer pre oblasť pracovného práva. Je členom Vedeckej rady Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a Fakulty masmediálnej komunikácie UCM v Trnave. Je externým hodnotiteľom žiadostí o vedecké projekty v rámci systému grantových schém APVV, VEGA a KEGA Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

▪ JUDr. Simona Dušeková Schuszteková, PhD., LL.M.

Simona Dušeková Schuszteková je členkou Predsedníctva Labour Law Association/Asociácie pracovného práva. Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, je tiež absolventkou doktorandského štúdia na Právnickej fakulte v Trnave, ako aj postgraduálneho štúdia v Ústave medzinárodných vzťahov a právnej komparatistiky na Právnickej fakulte UK v Bratislave a postgraduálneho štúdia Bussiness Legal Relations na International School of Management. Viac ako 5 rokov viedla pracovnoprávnu poradňu na webovom portáli profesia.sk, od roku 2003 je zapísaná ako sprostredkovateľka a rozhodkyňa v Zozname sprostredkovateľov a rozhodcov kolektívnych sporov vedenom Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR. V minulosti pôsobila v súkromnom sektore a neskôr na jednom z najväčších odborových zväzov na Slovensku, kde sa venovala všetkým oblastiam pracovného práva, s ktorým má bohaté praktické skúsenosti. V súčasnosti pôsobí v advokátskej kancelárii a ako odborný asistent na Právnickej fakulte Univerzity Mateja Bela. Vo svojej odbornej praxi sa venuje problematike individuálneho ako aj kolektívneho pracovného práva, vysielaniu zamestnancov a zamestnávaniu cudzincov, právu sociálneho zabezpečenia, právnemu poradenstvu pre nadnárodné spoločnosti, personálne agentúry, ako aj odborové zväzy. Publikuje odborné články, monografické diela, ako aj lektoruje semináre v oblasti individuálneho a kolektívneho pracovného práva.

Prílohy ku stránke:

Právnická fakulta Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici