Keď navštívite ktorúkoľvek internetovú stránku, táto stránka môže uložiť alebo obnoviť informácie o vašom prehliadači, najmä v podobe súborov cookie. Tieto informácie sa môžu týkať vás, vašich preferencií, vášho zariadenia alebo sa môžu použiť na to, aby stránka fungovala tak, ako očakávate. Tieto informácie vás zvyčajne neidentifikujú priamo, vďaka nim však môžete získať viac prispôsobený internetový obsah. V týchto nastaveniach si môžete vybrať, že niektoré typy súborov cookie nepovolíte. Po kliknutí na nadpisy jednotlivých kategórií sa dozviete viac a zmeníte svoje predvolené nastavenia. Mali by ste však vedieť, že blokovanie niektorých súborov cookie môže ovplyvniť vašu skúsenosť so stránkou a služby, ktoré vám môžeme ponúknuť. Viac informácií

Vždy aktívne

Law of European Union II.

This course is taught in English. It is focused on substantive EU Law, in particular the EU internal market and the EU´s four freedoms. It provides an overview of the Union legislation and the constantly evolving case law of the Court of Justice of the EU.

SYLABY - program prednášok

Akademický rok:  2018/2019
Letný semester
Prednášajúci:

doc. JUDr. Vlasta Kunová, CSc. |
doc. JUDr. Vlasta Kunová, CSc.
Vysokoškolská učiteľka
Docentka
Vlasta.Kunova@umb.sk
č. 245

Trvanie: 1 x 80 minút  Perióda

Témy prednášok:

1. General aspects of the European internal market.
  2. Categories of the economic integration – free trade area, customs union, common and internal market, economic and monetary union.
  3. European economic area.
  4. Schengen cooperation.
  5. Principles governing the European internal market – principle of non-discrimination, principle of prohibition of restrictions.
  6. Free movement of goods – fiscal barriers, non-fiscal barriers.
  7. Free movement of persons – the right of citizens of the European Union and their family members to move and reside freely within the territory of the Member States.
  8. Citizenship of the European Union – definition of the European Union citizenship, rights of the citizens of the European Union.
  9. Free movement of workers.
  10. Freedom of establishment.
  11. Freedom to provide services.
  12. Free movement of capital.
  13. Competition policy of the European Union.

OKRUHY OTÁZOK

1. General aspects of the European internal market.
  3. European economic area.
  4. Schengen cooperation.
  6. Free movement of goods – fiscal barriers, non-fiscal barriers.
  9. Free movement of workers.
  10. Freedom of establishment.
  11. Freedom to provide services.
  12. Free movement of capital.
  13. Competition policy of the European Union.